Zlobivý autovýtah zkrocen

Vaše pozice na webu:

Únor2020

Zlobivý autovýtah zkrocen

Domovní autovýtah nám ani vám zatím moc radosti neudělal, spíše naopak. Pár lidí dokonce uvěznil a museli čekat na havarijní službu, To se ve výtahu stát může, ale tady to bylo opravdu častěji než je přijatelné. Společně s dodavatelem výtahu jsme proto postupně vyměnili hlavní jistič výtahu (ten nový má charakteristiku umožňující vyšší krátkodobé přetížení při rozjezdu), potom hlavní vypínač výtahu, který občas nefungoval správně a nakonec jsme, spíše preventivně, instalovali ohřev hydraulického oleje, aby se snížila jeho viskozita při nízkých teplotách. Objektivně tedy není žádný důvod, aby autovýtah nefungoval perfektně.

Problémy v autovýtahu také působilo ne úplně šťastné umístění ovládacích panelů. V případě poruchy je totiž nutné dostat se pohodlně k návodu, tlačítkům a mikrofonu.  To vyžadovalo, zejména u větších automobilů, popojet ve výtahu mimo provozní zónu (viz dále). I tuhle nepříjemnost dodavatel vyřešil: instaloval do výtahu ještě dvě tlačítka s mikrofonem, která jsou pohodlně přístupná z okna auta. Detaily uvidíte na místě nebo na průvodní fotografii.

Ještě jedna drobná rada k najíždění do autovýtahu. Výtah přivolejte ovladačem a když přijede a otevřou se vjezdová vrata, jeďte pomalu dovnitř, až do okamžiku, kdy se signalizační šipka, směřující vzhůru, změní ve znamení STOP, znamenající že jste s automobilem správně v provozní zóně. Pokud se rozsvítí šipka směřující dolů, opět pomalu kousek couvejte, dokud se nerozsvítí STOP. Pak se samočinně vrata zavřou a výtah se rozjede.

V principu mohou nastat dva typy poruchy výtahu: při výpadku proudu je to jednoduché. Zhasne li světlo a autovýtah se zastaví, počkejte cca 20 vteřin. Rozsvítí se nouzové osvětlení, výtah sjede do nejnižší stanice a otevře dveře, takže můžete vyjet. Horší, ale zcela výjimečná, situace nastane, pokud dojde k mechanické poruše: zatím ji vždy působily nečistoty v liště venkovních vrat, o které se dveře zarazily. S tím si automatika neporadí a je potřeba zavolat havarijní službu popsaným způsobem. Vždycky zachovejte klid, nic vážného se neděje a pomoc je blízko.  Prosíme též správce budovy, aby úklidu nečistot kolem vjezdových vrat věnoval zvýšenou pozornost.

 

COMMENTS